Mistrzostwa Mechaników 2022


„Młody Mechanik” to jedna z kategorii Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników dedykowana uczniom kształcących się w szkołach zawodowych. W tym roku była to już dziewiąta edycja tego konkursu. Do Mistrzostw nasza szkoła zgłosiła osiem dwuosobowych zespołów. Siedem zespołów złożonych z uczniów klasy 3Tp i jeden zespół złożony z uczniów klasy 4Tp. Dodatkowo zespół starszego rocznika został również zgłoszony do rozgrywek w kategorii „Elektromobilni”. Poza podstawowymi kategoriami, partnerzy Mistrzostw wzorem poprzedniego roku, przygotowali dodatkowe akcje umożliwiające zakwalifikowanie się do finału konkursu. Wszystkie nasze zespoły wzięły udział w „Akcji Filtracja” przygotowanej przez specjalistów firmy Filtron i akcji „Platinum Card” przygotowanej przez ekspertów marki Platinum Orlen Oil oraz jeden zespół – w akcji „Naładuj się wiedzą” od marki Varta. Dzięki dodatkowym akcjom uczniowie mieli dostęp do materiałów edukacyjne w formie wideoszkoleń prowadzonych na platformie Mistrzostw Akademii Młodego Mechanika oraz mieli możliwość skorzystania z tzw. „zielonej karty” gwarantującej wygranej drużynie udział w finałach XI Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników bez względu na wyniki eliminacji w swoich kategoriach.

Półfinały Mistrzostw we wszystkich kategoriach odbyły się 25 marca 2022 roku w postaci testów online. Dokładnie o 12:00 wszystkie zespoły uczniowskie rozpoczęli logowanie na stronie Mistrzostw. Ze względu na to, że równocześnie aż 3300 zespołów uczniowskich z całej Polski przystąpiło do konkursu, system komputerowy Mistrzostw uległ zawieszeniu uniemożliwiając uczestnikom dostęp do testów. W ciągu kilku minut organizator uruchomił dodatkowe strony internetowe do logowania. Po udanym logowaniu nasi uczniowie zaczęli najpierw rozwiązywać testy z kategorii „Młody Mechanik” i „Elektromobilni”, a następnie przystąpili do testów z poszczególnych akcji. Do klasyfikacji liczyła się nie tylko poprawność ale i czas udzielania odpowiedzi. Pomimo, że rozgrywki odbywały się w formie elektronicznej nie znany był od razu ich wynik. Na ustalenie list finalistów w poszczególnych kategoriach oraz osób które zakwalifikowały się z „akcji” należało poczekać kilka dni. Ostatecznie żadna z naszych drużyn nie znalazła się na listach finałowych. Chociaż niewiele zabrakło, żeby uczniowie przystępujący do akcji „Naładuj się wiedzą” znaleźli się w finałach Mistrzostw, gdyż uzyskali wynik klasyfikujący ich w czołówce tej akcji.

Poniżej znajdują się zdjęcia z przebiegu eliminacji internetowych do finału Mistrzostw.

Autor: Jacek Kosieradzki – opiekun uczniów